×

Flat track race results announced

Results: September 14, 2019

250: 1. Trevor Sterzinger (Hon); 2. Joseph Schwab (Yam); 3. Nolan Fritze (Kaw); 4. Jack Freeman (Yam); 5. Jillian Dechenes (Hon).

50cc Chain JR: 1. Chas Beving (Yam); 2. Oliver Kirchoff (Ktm); 3. Artie Dietz (Hon); 4. Jace Sandman (Hon); 5. Jaxson Reinhart (Unk).

50cc Chain SR: 1. Charlie Dietz (Hon); 2. Ellison Schmidt (Hon); 3. Nora Fritze (Hon).

50cc Shift & Shaft: 1. Chas Beving (Yam); 2. Charlie Dietz (Hon); 3. Ellison Schmidt (Hon); 4. Nora Fritze (Hon); 5. Artie Dietz (Hon).

65cc Mini: 1. Jacob Schmidt (Kaw); 2. Oliver Kirchoff (Ktm).

80 – 125 4Stroke Beginner: 1. Ross Monson (Yam).

80cc Open: 1. Jack Freeman (Yam); 2. Aaron Frick (Kaw); 3. Chace Larson (Suz).

Beginner C: 1. Chelsea Samuelson (Yam); 2. Ross Monson (Hon); 3. Chad Canton (Yam); 4. Eliezer Vigil (Yam); 5. Adam Reinhart (Hon).

Hooligan: 1. Lowell Bronstad (Har); 2. Bubba Samuelson (Har); 3. Victor Wanchena (Har); 4. Adam Schmidt (Har); 5. Randy Braulick (Har).

Maddog: 1. Ryan Schmidt (Hon); 2. Shawn Sheely (Hon); 3. Peter Monson (Hon); 4. Daniel Bailey (Hon); 5. Zach Bailey (Yam).

Maddog Max: 1. Ryan Schmidt (Hon); 2. Erik Moldenhauer (Yam); 3. Shawn Sheely (Hon); 4. Daniel Bailey (Hon); 5. Kyle Dahl (Yam).

Master 50+: 1. Randy Thistle (Hon); 2. Troy Brisbin (Har); 3. David Darsow (Hon); 4. Brad Baker (Kaw); 5. Larry Sparks (Hon).

Open A Amateur: 1. Macintosh Mcgrew (Hon); 2. Lowell Bronstad (Har); 3. Trevor Sterzinger (Hon); 4. Rich Delak (Hon); 5. Zack Einerwold (Hon).

Open B Amateur: 1. Lincoln Kirchoff (Yam); 2. Sam Demiller (Ktm); 3. Kyle Dahl (Yam); 4. Tory Jones (Kaw); 5. Matt Johnson (Suz).

Open Twin A Amateur: 1. Lowell Bronstad (Har); 2. Bubba Samuelson (Har); 3. Eric Dietz (Yam); 4. Adam Schmidt (Har); 5. Victor Wanchena (Har).

PRO/EXPERT: 1. Macintosh Mcgrew (Hon); 2. Verlon Langland (Yam); 3. Jake Mataya (Hon); 4. Cj Beving (Unk); 5. Elliott Darsow (Hon).

Senior 40+: 1. Eric Dietz (Yam); 2. Randy Thistle (Hon); 3. Tony Hauer (Hon); 4. Matt Johnson (Suz); 5. Jeff Sparks (Hon).

Super Singles A: 1. Cj Beving (Unk); 2. Chuck Beving (Unk); 3. Kyle Gray (Yam); 4. Brad Benson (Hon).

Supermini: 1. Jack Freeman (Yam); 2. Aaron Frick (Kaw); 3. Ross Monson (Hon); 4. Chace Larson (Suz).

Vet 30+: 1. Rich Delak (Hon); 2. Verlon Langland (Kaw); 3. Sam Demiller (Ktm); 4. Randy Thistle (Hon); 5. Tory Jones (Kaw).

Vintage Singles A Amateur: 1. Ryan Schmidt (Hon); 2. Erik Moldenhauer (Yam); 3. Todd Marino (Hon); 4. Adam Schmidt (Hon); 5. Chuck Beving (Hon).

WOMEN’S: 1. Jillian Dechenes (Hon); 2. Trisha Dahl (Hon); 3. Chelsea Samuelson (Yam); 4. Lauren Hiney (Ktm).

FDMC Flat Track 9/15/19

FDMC

Results: September 15, 2019

250: 1. Nolan Fritze (Kaw); 2. Joseph Schwab (Yam); 3. Jack Freeman (Yam); 4. Cloie Jellis (Yam); 5. Trevor Sterzinger (Hon).

50cc Chain JR: 1. Chas Beving (Yam); 2. Oliver Kirchoff (Ktm); 3. Artie Dietz (Hon); 4. Jace Sandman (Hon); 5. Brody Stadick (Yam).

50cc Chain SR: 1. Charlie Dietz (Hon); 2. Nora Fritze (Hon); 3. Ellison Schmidt (Hon).

50cc Shift & Shaft: 1. Chas Beving (Yam); 2. Charlie Dietz (Hon); 3. Ellison Schmidt (Hon); 4. Artie Dietz (Hon); 5. Nora Fritze (Hon).

65cc Mini: 1. Jacob Schmidt (Kaw); 2. Oliver Kirchoff (Ktm).

80 – 125 4Stroke Beginner: 1. Ross Monson (Yam).

80cc Open: 1. Jack Freeman (Yam); 2. Aaron Frick (Kaw); 3. Jacob Schmidt (Kaw); 4. Chace Larson (Suz).

Beginner C: 1. Duane Erickson (Hon); 2. Ross Monson (Yam); 3. Chad Canton (Yam); 4. Chelsea Samuelson (Yam); 5. Deagen Mills (Hon).

Hooligan: 1. Lowell Bronstad (Har); 2. Josh Samuelson (Har); 3. Victor Wanchena (Har); 4. Adam Schmidt (Hon); 5. Randy Braulick (Har).

Maddog: 1. Shawn Sheely (Hon); 2. Daniel Bailey (Hon); 3. Trisha Dahl (Hon); 4. Peter Monson (Hon); 5. Zach Bailey (Yam).

Maddog Max: 1. Ryan Schmidt (Hon); 2. Erik Moldenhauer (Yam); 3. Shawn Sheely (Hon); 4. Daniel Bailey (Hon); 5. Kyle Dahl (Suz).

Master 50+: 1. Randy Thistle (Hon); 2. David Darsow (Hon); 3. Gerry Thrune (Unk); 4. Larry Sparks (Hon); 5. Brad Baker (Kaw).

Open A Amateur: 1. Jacob Walter (Hon); 2. Lowell Bronstad (Har); 3. Trevor Sterzinger (Hon); 4. Kyle Gray (Yam).

Open B Amateur: 1. Lincoln Kirchoff (Yam); 2. Jack Freeman (Yam); 3. Sam Demiller (Ktm); 4. Connor Strand (Hon); 5. Nolan Fritze (Kaw).

Open Twin A Amateur: 1. Clint Erickson (Har); 2. Lowell Bronstad (Har); 3. Billy Hofmeister (Har); 4. Chuck Beving (Unk); 5. Eric Dietz (Yam).

PRO/EXPERT: 1. Clint Erickson (Har); 2. Jacob Walter (Hon); 3. Verlon Langland (Kaw); 4. Dahne Barbee (Hon); 5. Cj Beving (Unk).

Senior 40+: 1. Randy Thistle (Hon); 2. Eric Dietz (Yam); 3. Matt Johnson (Suz); 4. Duane Erickson (Hon); 5. Jeff Sparks (Hon).

Super Singles A: 1. Chuck Beving (Unk); 2. Cj Beving (Unk); 3. David Darsow (Hon); 4. Gerry Thrune (Unk); 5. Kyle Gray (Yam).

Supermini: 1. Aaron Frick (Kaw); 2. Ross Monson (Yam); 3. Deagen Mills (Hon); 4. Chace Larson (Suz).

Vet 30+: 1. Verlon Langland (Kaw); 2. Sam Demiller (Ktm); 3. Kyle Dahl (Yam); 4. Geoffrey Egerman (Yam).

Vintage Singles A Amateur: 1. Erik Moldenhauer (Yam); 2. Todd Marino (Hon); 3. Adam Schmidt (Hon); 4. Kyle Gray (Yam); 5. Brad Benson (Hon).

WOMEN’S: 1. Jillian Dechenes (Hon); 2. Cloie Jellis (Yam); 3. Trisha Dahl (Hon); 4. Chelsea Samuelson (Yam); 5. Hannah Mayer (Hon).

COMMENTS