Brown County Fair 4-H Competition Results
Swine Champion List
Champion Market Gilt: Mallory Drake
Reserve Champion Market Gilt: Molly Carnell
Champion Market Barrow: Jordan Kieper
Reserve Champion Barrow: Mallory Drake
Champion Market Gilt: Mallory Drake
Reserve Champion Market Gilt: Molly Carnell
Champion Market Barrow: Jordan Kieper
Reserve Champion Barrow: Mallory Drake
Champion Breeding Gilt: Brayden Mathews
Reserve Champion Breeding Gilt: Paige Green
Champion Pen of 3: Mallory Drake
Reserve Champion Pen of 3: Molly Carnell
Champion Club Truck Load: Comfrey Comets
Reserve Champion Club Truck Load: Burnstown/Brookville
Champion Senior Showperson: Jordan Kieper
Reserve Champion Senior Showperson: Molly Carnell
Champion Intermediate Showperson: Mallory Drake
Reserve Champion Intermediate Showperson: Elizabeth Bianchi
Champion Junior Showperson: Aubree Schmidt
Reserve Champion Junior Showperson: Allie Lund
Champion Breeding Gilt: Brayden Mathews
Reserve Champion Breeding Gilt: Paige Green
Champion Pen of 3: Mallory Drake
Reserve Champion Pen of 3: Molly Carnell
Champion Club Truck Load: Comfrey Comets
Reserve Champion Club Truck Load: Burnstown/Brookville
Champion Senior Showperson: Jordan Kieper
Reserve Champion Senior Showperson: Molly Carnell
Champion Intermediate Showperson: Mallory Drake
Reserve Champion Intermediate Showperson: Elizabeth Bianchi
Champion Junior Showperson: Aubree Schmidt
Reserve Champion Junior Showperson: Allie Lund
Swine Achievement Interview Champions
Junior Swine Achievement Interview Champion: Aubree Schmidt
Junior Swine Achievement Interview Reserve Champion: Abigail Jensen
Intermediate Swine Achievement Interview Champion: Abigail Bianchi
Intermediate Swine Achievement Interview Reserve Champion: Elizabeth Bianchi
Senior Swine Achievement Interview Champion: Cassidy Hacker
Senior Swine Achievement Interview Reserve Champion: Molly Carnell
Sheep Champion List
Champion Market Lamb: Tyson Meidl
Reserve Champion Market Lamb: Haily Green
Champion Ewe: Andew Hellendrung
Reserve Champion Ewe: Tyson Meidl
Champion Pen of 3: Tyson Meidl
Reserve Champion Pen of 3: Mason Bode
Champion Sr. Showperson: Carly Krieg
Reserve Champion Sr. Showperson: Tyson Meidl
Champion Int. Showperson: Mikayla Opatz
Reserve Champion Int. Showperson: Elizabeth Bianchi
Champion Jr. Showperson: Andrew Hellendrung
Reserve Champion Jr. Showperson: Brennan Veerkamp
Sheep Achievement Interview Champions
Junior Sheep Achievement Interview Champion: Brennan Veerkamp
Intermediate Sheep Achievement Interview Champion: Mikayla Opatz
Intermediate Sheep Achievement Interview Reserve Champion: Elizabeth Bianchi
Rabbit Champions List
Overall Champion 4 Class Rabbit: Tyler Ibberson
Overall Reserve Champion 4 Class Rabbit: Kaylyn Severin
Overall Champion 6 Class Rabbit : Kaylyn Severin
Overall Reserve Champion 6 Class Rabbit: Martina Nienhaus
Champion Rabbit: Kaylyn Severin
Reserve Champion Rabbit: Tyler Ibberson
Champion Market Rabbit: Kaylyn Severin
Reserve Champion Market Rabbit: Kaylyn Severin
Champion Pen of 3 Market: Kaylyn Severin
Champion Sr. Showperson: Martina Nienhaus
Reserve Champion Sr. Showperson: Isaac Johnson
Champion Int. Showperson: Morgan Hoffmann
Reserve Champion Int. Showperson: Ben Nachreiner
Champion Jr. Showperson: Winsten Nienhaus
Reserve Champion Jr. Showperson: Joe Nachreiner
Rabbit Achievement Interview Champions
Junior Rabbit Achievement Interview Champion: Winsten Nienhaus
Junior Rabbit Achievement Interview Reserve Champion: Joseph Nachreiner
Intermediate Rabbit Achievement Interview Champion: Natalie Marti
Intermediate Rabbit Achievement Interview Reserve Champion: Morgan Hoffmann
Senior Rabbit Achievement Interview Champion: Martina Neinhaus
Poultry Champion List
Champion Chicken: Ashley Gag
Reserve Champion Chicken: Martina Nienhaus
Champion Duck: Winsten Nienhaus
Reserve Champion Duck: Piper Mangen
Champion Pigeon: Tyler Ibberson
Reserve Champion Pigeon: Tyler Ibberson
Champion Overall Poultry: Ashley Gag
Reserve Champion Overall Poultry: Winsten Nienhaus
Champion Sr. Showperson: Martina Nienhaus
Champion Int. Showperson: Ashley Gag
Reserve Champion Int. Showperson: Ben Nachreiner
Champion Jr. Showperson: Winsten Nienhaus
Reserve Champion Jr. Showperson: Tayte Zihlke
Poultry Achievement Interview Champions
Junior Poultry Achievement Interview Champion: Winsten Nienhaus
Junior Poultry Achievement Interview Reserve Champion: Abigail Jensen
Intermediate Poultry Achievement Interview Champion: Brooke Jensen
Intermediate Poultry Achievement Interview Reserve Champion: Ben Nachreiner
Senior Poultry Achievement Interview Champion: Martina Nienhaus
Pet Show Champion List
Champion Grades 3-5: Kiera Lafferty
Reserve Champion Grades 3-5: Hunter Dauer
Champion Grades 6+: Natalie Marti
Reserve Champion Grades 6+: N/A
Llama Champion List
Champion Showman: McKenzie Cselovzski
Reserve Champion Showman: Cassidy Hacker
Champion Obstacles: McKenzie Cselovzski
Reserve Champion Obstacles: Cassidy Hacker
Champion Costume: McKenzie Cselovzski
Reserve Champion Costume: Cassidy Hacker
Champion Public Relations: Cassidy Hacker
Reserve Champion Public Relations: McKenzie Cselovzski
Llama Achievement Interview Champions
Senior Llama Achievement Interview Champion: Cassidy Hacker
Senior Llama Achievement Interview Reserve Champion: McKenzie Cselovszki
Horse Champion List
Champion Pleasure Sr. Division: McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Pleasure Sr. Division: Russell Hellendrung
Champion Pleasure Jr. Division: Andrew Hellendrung
Reserve Champion Jr. Pleasure Division: Caidence Kucera
Champion Games Sr. Division: Russell Hellendrung
Reserve Champion Games Sr. Division: McKenzie Cselovszki
Champion Games Int. Division: Jade Jensen
Champion Games Jr. Division: Andrew Hellendrung
Reserve Champion Games Jr. Division: Caidence Kucera
Champion Sr. Showmanship: McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Sr. Showmanship: Russell Hellendrung
Champion Int. Showmanship: Jade Jensen
Champion Jr. Showmanship: Andrew Hellendrung
Reserve Champion Jr. Showmanship: Caidence Kucera
Champion Horse Training: McKenzie Cselovszki
Horse Achievement Interview Champions
Junior Horse Achievement Interview Champion: Andrew Hellendrung
Junior Horse Achievement Interview Reserve Champion: Caidence Kucera
Senior Horse Achievement Interview Champion: McKenzie Cselovszki
Senior Horse Achievement Interview Reserve Champion: Russell Hellendrung
Goat Champion List
Champion Market Goat: Noah Richert
Reserve Champion Market Goat: Samantha Richert
Champion Market Breeding Doe: Samantha Richert
Reserve Champion Market Breeding Doe: McKenzie Cselovszki
Champion Sr. Showperson: Noah Richert
Reserve Champion Sr. Showperson: Samantha Richert
Champion Int. Showperson: Logan Richert
Reserve Champion Int. Showperson: Haily Green
Champion Jr. Showperson: N/A
Reserve Champion Jr. Showperson: N/A
Goat Achievement Interview Champions
Junior Goat Achievement Interview Champion: Logan Richert
Senior Goat Achievement Interview Champion: Samantha Richert
Senior Goat Achievement Interview Reserve Champion: McKenzie Cselovszki
Dairy Champion List
Brown County ADA Spirit Award: Elizabeth Griebel
Long-Term Dairy Achievement: John Rosenhammer: Isabella Portner
Champion Dairy: Josh Nelson
Reserve Champion Dairy: Crystal Portner
Top Production: Josh Nelson
Reserve Top Production: Josh Nelson
Best Udder: Isaac Nelson
Top Holstein Grade Calf: Gracie Sellner
Top Holstein Registered Calf: Isaac Nelson
Top Brown Swiss Registered Calf: Sophia Portner
Champion Sr. Showperson: Crystal Portner
Res. Champion Sr. Showperson: Isaac Nelson
Champion Int. Showperson: Sophia Portner
Res. Champion Int. Showperson: Madalynn Nachreiner
Champion Jr. Showperson: Rachel Portner
Dairy Achievement Interview Champions
Intermediate Dairy Achievement Interview Champion: Sophia Portner
Intermediate Dairy Achievement Interview Reserve Champion: Gracie Sellner
Senior Dairy Achievement Interview Champion: Crystal Portner
Senior Dairy Achievement Interview Champion: Isabella Portner
Beef Champion List
Champion Prospect Calf: Noah Richert
Res. Champion Prospect Calf: Logan Richert
Champion Breeding Heifer: Aubree Schmidt
Res. Champion Breeding Heifer: Emma Hauger
Champion Market Beef: Samantha Richert
Res. Champion Market Beef: Noah Richert
Champion Cow/Calf: Caleb Hauger
Res. Champion Cow/Calf: Cassidy Hacker
Champion Sr. Showperson: Samantha Richert
Res. Champion Sr. Showperson: Sydney Hauger
Champion Int. Showperson: Caleb Hauger
Res. Champion Int. Showperson: Logan Richert
Champion Jr. Showperson: Aubree Schmidt
Res. Champion Jr. Showperson: Kaden Olson
Beef Achievement Interview Champions
Junior Beef Achievement Interview Champion: Oliver Trebesch
Junior Beef Achievement Interview Reserve Champion: Aubree Schmidt
Intermediate Beef Achievement Interview Champion: Haily Green
Intermediate Beef Achievement Interview Reserve Champion: Caleb Hauger
Senior Beef Achievement Interview Champion: Samantha Richert
Senior Beef Achievement Interview Champion: Cassidy Hacker
General Exhibit Champions
Champion Pets (6-8): Joshua Wenninger
Champion Pets (9+) : McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Pets (9+): McKenzie Cselovszki
Champion Child & Family Development (6-8): Hope Winterfeldt
Champion Child & Family Development (3-5): Wyatt Hoffmann
Reserve Champion Child & Family Development (3-5): Jaden Winterfeldt
Champion Clothes You Buy (3-5): Ellen Windschitl
Reserve Champion Clothes You Buy (3-5): Cindy Jensen
Champion Clothes You Buy Fashion Review (3-5): Ellen Windschitl
Champion Clothes You Buy Fashion Review (6-8): Gracie Sellner
Reserve Champion Clothes You Buy Fashion Review (6-8): Madalynn Nachreiner
Champion Clothes You Make (6-8): Gracie Sellner
Champion Clothes You Make (3-5): Rachel Portner
Reserve Champion Clothes You Make (3-5): Zoe Evers
Champion Clothes You Make Fashion Review (6-8): Gracie Sellner
Reserve Champion Clothes You Make Fashion Review (6-8): Champion Clothes You Make Fashion Review (3-5)
Rachel Portner: Reserve Champion Clothes You Make Fashion Review (3-5)
Champion Quilting (9+): Molly Carnell
Reserve Champion Quilting (9+): Sarah Junker
Champion Quilting (6-8): Aaron Dewanz
Reserve Champion Quilting (6-8): Kallie Olson
Champion Quilting (3-5): Kaden Olson
Champion Club Banner: Milford
Reserve Champion Club Banner: Sleepy Eye Wide Awakes
Champion Club Poster: Leavenworth Lucky Clovers
Champion Community Pride: Sleepy Eye Wide Awakes
Reserve Champion Community Pride: Comfrey Comets
Champion Club Scrapbook: Golden Rose Riders
Reserve Champion Club Scrapbook: Sleepy Eye Wide Awakes
Champion Consumer Education (6-8): Natalie Marti
Champion Crop Science- Corn (6-8): Lydia Nachreiner
Champion Crop Science- Corn & Small Grain Legumes (3-5): McCoy Marti
Champion Crafts (9+): Martina Nienhaus
Reserve Champion Crafts (9+): McKenzie Cselovzski
Champion Crafts (6-8): Ashley Gag
Reserve Champion Crafts (6-8): Megan Jensen
Champion Crafts (3-5): Shelby Siefert
Reserve Champion Crafts (3-5): Kiera Lafferty
Champion Electric (3-5): Jaden Helget
Champion Engineering Design-Rube Goldberg Challenge: Sleepy Eye Team
Champion Exploring the Environment (6-8): Joshua Wenninger
Reserve Champion Exploring the Environment (6-8): Natalie Marti
Champion Exploring the Environment (3-5): Jack Windschitl
Reserve Champion Exploring the Environment (3-5): Jaden Helget
Champion Fine Arts (9+): Lauren Kline
Champion Fine Arts (6-8): Tanner Dorschner
Reserve Champion Fine Arts (6-8): Allison Jensen
Champion Fine Arts (3-5): Eli Dorschner
Reserve Champion Fine Arts (3-5): Wyatt Hoffmann
Champion Fishing Sports (3-5): Wyatt Hoffmann
Champion Flower Gardening (6-8): Kallie Olson
Reserve Champion Flower Gardening (6-8): Allison Jensen
Champion Flower Gardening (3-5): Jasmine Petermann
Reserve Champion Flower Gardening (3-5): Cindy Jensen
Champion Food Preservation (9+): Isaac Rasset
Champion Food Preservation (6-8): Kallie Olson
Champion Food Preservation (3-5): Hunter Lewandowski
Reserve Champion Food Preservation (3-5)
Ayden McCoy: Champion Sr. Dairy Food Award
Champion Food & Nutrition (9+): McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Food & Nutrition (9+): Anna St. Peter
Champion Food & Nutrition (6-8): Aaron Dewanz
Reserve Champion Food & Nutrition (6-8): Aaron Dewanz
Champion Food & Nutrition (3-5): Lauren Kveno
Reserve Champion Food & Nutrition (3-5): Cindy Jensen
Champion Food Review (3-5): Hunter Dauer
Champion Forest Resources (3-5): McCoy Marti
Champion Fruit (3-5): Grayson Tomaszewski
Champion Home Environment (9+): Anna St. Peter
Reserve Champion Home Environment (9+): Anna St. Peter
Champion Home Environment (6-8): Abigail Bianchi
Reserve Champion Home Environment (6-8): Abigail St. Peter
Champion Home Environment (3-5): Wyatt Hoffmann
Reserve Champion Home Environment (3-5): Allie Lund
Champion Horse Related (6+): McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Horse Related (6+): McKenzie Cselovszki
Champion Horse Related (3-5): Andrew Hellendrung
Champion Indoor Gardening (9+): Isaac Rasset
Champion Indoor Gardening (6-8): Allison Jensen
Reserve Champion Indoor Gardening (6-8): Abigail Bianchi
Champion Indoor Gardening (3-5): Kiera Lafferty
Reserve Champion Indoor Gardening (3-5): Jasmine Petermann
Champion Lawn & Landscape Design (3-5): Holly Sellner
Champion Livestock Demonstration: Mikayla Opatz
Reserve Champion Livestock Demonstration: Gracie Sellner
Champion Needle Arts (6-8): Miah Brown
Reserve Champion Needle Arts (6-8): Megan Jensen
Champion Needle Arts (3-5) : Cindy Jensen
Champion Performing Arts (3-5): Wyatt Hoffmann
Champion Photography-Elements (9+): Crystal Portner
Reserve Champion Photography-Elements (9+): Dallas Bauer
Champion Photography-Elements (6-8): Ashley Gag
Reserve Champion Photography-Elements (6-8): Kallie Olson
Champion Photography-Elements (3-5): Wyatt Hoffmann
Reserve Champion Photography-Elements (3-5): Winsten Nienhaus
Champion Photography-Creative & Applied (9+): Isaac Rasset
Reserve Champion Photography-Creative & Applied (9+): Cassidy Hoffmann
Champion Photography-Creative & Applied (6-8): Benjamin Nachreiner
Reserve Champion Photography-Creative & Applied (6-8): Elizabeth Bianchi
Champion Photography-Creative & Applied (3-5): Grace Winterfeldt
Reserve Champion Photography-Creative & Applied (3-5): Zoe Evers
Champion Potatoes (3-5): Grayson Tomaszewski
Reserve Champion Potatoes (3-5): Holly Sellner
Champion Potatoes (6-8): Mikayla Opatz
Champion Safety (6-8): Natalie Marti
Champion Safety (3-5): McCoy Marti
Reserve Champion Safety (3-5): Ayden McCoy
Champion Self-Determined (9+): James St. Peter
Reserve Champion Self-Determined (9+): Molly Carnell
Champion Self-Determined (6-8): Abigail St. Peter
Reserve Champion Self-Determined (6-8): Brandon Wyffels
Champion Self-Determined (3-5): Grace Winterfeldt
Reserve Champion Self-Determined (3-5): Andrew Hellendrung
Champion Shop (9+): Chelsey Havemeier
Reserve Champion Shop (9+): Cassidy Hoffmann
Champion Shop (6-8): Aaron Dewanz
Reserve Champion Shop (6-8): Alice Lewandowski
Champion Shop (3-5): Winsten Nienhaus
Reserve Champion Shop (3-5): Jaden Winterfeldt
Champion Vegetable Gardening (3-5): Abigail Augustin
Reserve Champion Vegetable Gardening (3-5): Abigail Augustin
Champion Veterinary Science (9+): McKenzie Cselovszki
Reserve Champion Veterinary Science (9+): McKenzie Cselovszki
Champion Veterinary Science (6-8): Mallory Drake
Champion Wildlife Biology (6-8): Megan Jensen
Reserve Champion Wildlife Biology (6-8): Allison Jensen
Champion Wildlife Biology (3-5): Cindy Jensen
Champion Youth Leadership (9+): McKenzie Cselovszki