Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Hunter Rose wins SE FFA Crop Show

November 22, 2013
The Journal

SLEEPY EYE - The Sleepy Eye FFA Chapter held its annual Crops Show/Greenhand/Parents Night Program on Monday Nov. 11. It was a chance for the families of FFA members to get together and recognize the efforts of the chapter's members and parents, while announcing the winners of the 2013 FFA Crops Show. The Greenhands (first-year FFA members) were also recognized. FFA members exhibited 634 samples of corn, soybeans, wheat, oats, hay, silage, haylage, and miscellaneous crops at the 2013 Sleepy Eye FFA Crop Show.

The results for the 2013 are as follows.

Champions for 7th and 8th grade included

Shelled Corn: Parker Neid

Oats: Macy Schenk

Ear Corn: McKenzie Cselovszki

Wheat: Kaila Domeier

Soybeans: Parker Neid.

Champions for 7th-12th Grade Forages and 9th 12th Grade Grain included:

Ear Corn: Hunter Rose

Oats: Hunter Rose

Other Hay: Ben Manderfeld

Wheat: Hunter Rose

Soybeans: Hunter Rose

Haylage: Natalie Sellner

Shelled Corn: Hunter Rose

Other Silage: Austin Fischer

Alfalfa Hay: Hunter Rose

Miscellaneous: Hunter Rose

Corn silage: Hunter Rose

The top ten overall for 7th and 8th grade included:

The 7th & 8th Grade Champion - Jayden Fischer

Reserve Champion - Jon Mickelson

3rd Place: Parker Neid

4th Place: Cassidy Hoffmann

5th Place: Caleb Trebesch

6th Place: Isaac Nelson

7th Place: McKenzie Cselovszki

8th Place: Colin Butenhoff

9th Place: Kaila Domeier

10th Place: Ben Manderfeld

The top ten overall for 9th-12th grade included:

The Champion of the Crops Show - Hunter Rose

Reserve Champion - Austin Fischer

3rd Place: Jamie Fischer

4th Place: Natalie Sellner

5th Place: Bethany Seifert

6th Place: Austin Trebesch

7th Place: David Jasso

8th Place: McKayla Ashenbrenner

9th Place: Savanna Christensen

10th Place: Cassidy Hacker

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web