Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

SEU, GFW teams win at Sleepy Eye Invite, Eagles compete at SCC

May 15, 2013
The Journal

SLEEPY EYE - The Sleepy Eye Unified girls won a track and field meet with 96.5 points and Gibbon-Fairfax-Winthrop won on the boys side Tuesday with 99.5 points.

On the girls side, Minnesota Valley Lutheran was second (76.5), followed by Comfrey/Cedar Mountain/Springfield (42) and Sleepy Eye. On the boys side C/CM/S was second with 57 points, followed by MVL (49.5) and GFW (37).

For the Sleepy Eye girls, the 4x400 relay team won in 4:29.88 and Nikki Carr won the long jump (15-6). Jessica Schmitz won the triple jump (34-5) and Carr was second in the 200 (28.83). SEU won the 4x800 in 10:59.32 and Mariah Salfer was first in the 100 high hurdles (17.33) and Crystal Portner was second (19.57).

The SEU 4x200 relay team won in 1:51.23 and Kennedy Pelzel won the 1,600 in 6:00.09, followed by Tanasha Goblirsh was second (6:01.78).

The SEU 4x100 team won in 53.82 and Salfer won the 300 hurdles (51.68).

Kate Carlson won the shot put (30-4).

For the boys, SEU's Mario Gomez was second in the 800 (2:11.13).

For MVL, John Wendler won the 100 hurdles (17.44 and Matt Tessmer won the 100 (11.68), followed by Adam Schnobrich (11.81). The Chargers won the 4x100 (45.89) and Tessmer won the 400 (54.39). Sam Dose was second in the 300 hurdles (49.03) and Brandon Steffl was second in the 1,600 (5:16.58).

New Ulm competes at SCC meet

ST. JAMES - The New Ulm boys track and field team placed fifth with 66 points at the South Central Conference meet Tuesday and the New Ulm girls were sixth with 17 points.

Waseca won on the boys side with 144.5 points, followed by Fairmont (103.5), St. Peter (90), BEA (89), New Ulm (66) and St. James (48).

Fairmont won on the girls side (142), followed by BEA (116), St. Peter (102), Waseca (92), St. James (86.5) and New Ulm (17).

Nick Thedens was second in the 300 hurdles in 42.6 seconds and Aaron Stark was second in the 800 (2:04.8) while teammate Blake Piotter was third (2:06.6). Matt Hartley was fourth in the 1,600 (5:08.5) and Tevin Mooter was fourth in triple jump (39-5.5).

Sam Miller was third in the high jump (5-8) and Alex Fenske was second in discus (113-1). New Ulm's 4x400 relay team was fourth in 3:47 and the 4x800 relay team was second in 8:37.4.

New Ulm's Sarah Preisinger was third in the 1,600 (5:36.8) and Alyssa Kelly was fifth in the 100 (13.9).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web