Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Fairmont sweeps New Ulm Invite

April 30, 2013
The Journal

NEW ULM - The New Ulm track and field teams perhaps got a preview of some of the tougher competition in the South Central Conference as Fairmont came to town and won both the girls and boys meets on Monday.

The Fairmont girls dominated the meet with 181 points, finishing ahead of Springfield/Cedar Mountain/Comfrey (68 points), Minnesota Valley Lutheran (61), Windom (22) and New Ulm (19).

The Cardinals also dominated on the boys side, finishing with 116 points. MVL?(94), New Ulm (70), Windom (53) and S/CM/C (20) rounded out the competition.

Article Photos

Staff photo by Steve Muscatello
Minnesota Valley Lutheran’s John Wendler took first place in the 110-meter hurdles Monday at New Ulm High School.
For more photos of this event go to cu.nujournal.com

The MVL girls 4x800 relay team took first in 11:03.35 and New Ulm's boys 4x800 team won in 9:05.12. MVL's John Wendler won the 110-meter hurdles in 17.16 and S/CM/C's Kylee Wells took first in the 100-meter dash in 12.94 and first in the 200 in 27.35.

The S/CM/C 4x200 relay team also took first in 1:54.25 and New Ulm's Aaron Stark won the 1,600 in 4:58.39 and the 800 in 2:09.63. S/CM/C's Viche Rabb won the girls 400 in 1:01.89 and MVL's Brianna Holtmeier won the 800 in 2:44.21.

MVL's Lukas Borgwardt won the triple jump (38-feet-5.25 inches).

Boys

Team Scores: Fairmont 116, MVL 94, New Ulm 70, Windom 53, S/CM/C 20

4x800 Relay: 1. NU 9:05.12; 2. S/CM/C 9:08.34; 3. FMT 9:23.85; 4. WIN 9:46.19

110 Hurdles: 1. J. Wendler (MVL) 17.16; 2. K.Kelly (FMT) 17.82; 3. J. Barnes (FMT) 18.21; 4. T. Mooter (NU) 18.99

100 Dash: 1. M. Rivera (WIN) 11.34; 2. A. Schnobrich (MVL) 11.63; 3. M.Tessmer (MVL) 11.65; 4. Z. Wells (S/CM/C) 11.66

4x200 Relay: 1. FMT 1:35.70; 2. MVL 1:38.02; 3. NU 1:45.89; 4. FMT 1:46.15

1600 Run: 1. A. Stark (NU) 4:58.39; 2. B. Kokesch (MVL) 5:05.75; 3. J. Sunblad (FMT) 5:10.48; 4. Z. Ehlert (FMT) 5:14.96

4x100 Relay: 1. WIN 46.69; 2. FMT 46.83; 3. MVL 48.77; 4. NU 50.41

400 Meter Dash: 1. M. Fruechte (FMT) 52.10; 2. S. Wiechman (MVL) 52.87; 3. R. Drahota (NU) 53.33; 4. C. Kleinschmidt (S/CM/C) 54.01

300 Meter Hurdles: 1. E. Ward (FMT) 41.89; 2. N. Thedens-Koep 42.08; 3. J. Wendler (MVL) 46.33; 4. S. Wiechman (MVL) 49.01

800 Meter Run: 1. A. Stark (NU) 2:09.63; 2. B. Piotter (NU) 2:09.97; 3. J. Barnes (FMT) 2:09.98); 4. B. Kokesch (MVL) 2:15.98

200 Meter Dash: 1. M. Rivera (WA) 23.26; 2. M. Tessmer (MVL) 23.75; 3. A. Schnobrich (MVL) 23.77; 4. Z. Wells (S/CM/C) 23.79

3200 Meter Run: 1. J. Johnson (FMT) 11:14.45; 2. J. Steffl (MVL) 11:19.70; 3. P. Nielson (FMT) 11:37.09; 4. S. Hassan (FMT) 12:06.09

4x400 Meter Relay: 1. FMT 3:36.83; 2. MVL 3:46.53; 3. NU 3:53.29; 4. FMT (B) 3:55.66

High Jump: 1. J. Barnes (FMT) 6:00.00; 2. C. Kleinschmidt (S/CM/C) 5:08.00; 3. M. Larson (FMT) 5:04.00; 4. S. Wiechman (MVL) 5:04.00

Long Jump: 1. V. Ogeka (WIN) 20:08.00; 2. M. Rivera (WIN) 19:04.75; 3. M. Teemer (MVL) 18:09.25; 4. J. Hillsheim (NU) 18:06.00

Triple Jump: 1. L. Borgwardt (MVL) 38-05.25; 2. E. Ward (FMT) 37-08.25; 3. Z. Brown (FMT) 36-10.25; 4. A. Simon (FMT) 36-01.50

Discus Throw: 1. B. Martin (FMT) 125-04; 2. A. Fenske (NU) 116-08; 3. B. Carlson (MVL) 102-09; 4. S. Kroells (MVL) 102-66

Shot Put: 1. T. Bever (WIN) 46:10.50; 2. B. Martin (FMT) 44:01.00; 3. M. Dickinson (NU) 44:00.25 4. A. Fenske (NU) 40:02.00.

Girls

Team scores: 1. Fairmont 181; 2. S/CM/C 68; 3. MVL 61; 4. Windom Area 22; 5. New Ulm 19.

4x800 relay: 1. MVL 11:03.35; 2. Fairmont 11:12.84; 3. S/CM/C 11:26.51; 4. New Ulm 12:02.3.

100 meter hurdles: 1. S. Schultz (FMT) 16.91; 2. B. Leichtnam (FMT) 17.77; 3. H. Harder (FMT) 17.78; 4. B. Friedman (NU) 17.93.

300 meter hurdles: 1. S. Schultz (FMT) 51.21; 2. H. Harder (FMT) 51.97; 3. T. Thiesse (FMT) 52.90; 4. B. Leichtnam 53.47.

100 meter dash: 1. K. Wells (S/CM/C) 12:94; 2. S. Riley (FMT) 13:29; 3. J. Nestande (S/CM/C) 13:31; 4. M. Muller (WIN) 13:44.

200 meter dash: 1. K. Wells (S/CM/C) 27.35; 2.S. Riley (FMT) 28:03; 3. M. Muller (WIN) 28.37; 4. M. Rauh (MVL) 28.89.

4x100 meter relay: 1. Fairmont 54.47; 2. MVL 55.13; 3. S/CM/C 57.81; 4. New Ulm 1:00:57.

4x200 meter relay: 1. S/CM/C 1:54:25; 2. Fairmont 1:58:15; 3. New Ulm 1:59:33; 4. MVL 2:00:29.

4x400 meter relay: 1. Fairmont 4:28:57; 2. MVL 4:43:02; 3. New Ulm 4:46:69.

400 meter dash: 1. V. Rabb (S/CM/C) 1:01:89; 2. S. Riley (FMT) 1:02:78; 3. K. Kelly (S/CM/C) 1:03:00; 4. J. Friese (FMT) 1:05:57.

800 meter run: 1. B. Holtmeier (MVL) 2:44:21; 2. S. Ostlie (FMT) 2:46:19; 3. C. Hermanrud (FMT) 2:47:99; 4. N. Villegas (S/CM/C) 2:48:24.

1600 meter run: 1. K. Fischer (FMT) 6:00:97; 2. N. Hoffbeck (S/CM/C) 6:10:37; 3. M. Balge (MVL) 6:12:79; 4. S. Bartz (FMT) 6:16:82.

3200 meter run: 1. K. Fischer (FMT) 13:13:33; 2. A. Diersen (MVL) 13:27:69; 3. E. Haugen (FMT) 13:27:95; 4. T. Otto (MVL) 13:40:46.

4x100 meter relay: 1. Fairmont 54:47; 2. MVL 55:13; 3. S/CM/C 57:81; 4. New Ulm 1:00:57

High jump: 1. T. Thiesse (FMT) 4-10.00; 2. M. Bliesmer 4-10.00; 3. R. Weisensel (MVL) 4-08.00; 4. V. Rabb (S/CM/C) 4-08.00

Long jump: 1. P. Bearson (FMT) 16-04.00; 2. S. Schultz (FMT) 16-02.50; 3. M. Rauh (MVL) 15-04.25; 4. K. Kelly (S/CM/C) 15-03.50.

Triple jump: 1. S. Schultz (FMT) 35:00:00; 2. P. Bearson (FMT) 33:10:50; 3. K. Kelly (S/CM/C) 31:03:00; 4. B. Friedman (NU) 28:09:25.

Discus throw: 1. H. Larson (WIN) 105-01; 2. E. Wegener (FMT) 92-01; 3. K. Lardy (FMT) 79-08; 4. T. Burtis (FMT) 78-11.

Shot put: 1. H. Larson (WIN) 31-08.25; 2. E. Wegener (FMT) 31-03.00; 3. K. Larson (MVL) 30-09.00; 4. K. Lardy (FMT) 30-03.00.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web