Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Tuesday, October 23 scores

October 24, 2012
The Journal

PREP FOOTBALL

Sectional Playoff

Quarterfinal

AAAAA Section 1

Rochester Mayo 56, Austin 14

Winona 53, Rochester Century 22

AAAAA Section 2

Chaska 34, Northfield 27

New Prague 38, Waconia 19

AAAAA Section 3

Minneapolis Southwest 20, Bloomington Jefferson 16

St. Louis Park 49, Bloomington Kennedy 29

AAAAA Section 4

Andover 30, St. Paul Central 0

Mahtomedi 14, Irondale 0

AAAAA Section 5

Simley 20, Henry Sibley 14

Tartan 22, Hastings 6

AAAAA Section 6

Elk River 51, Willmar 21

St. Michael-Albertville 34, Buffalo 23

AAAAA Section 7

Bemidji 40, Duluth Denfeld 14

St. Francis 35, Duluth East 13

AAAAA Section 8

St. Cloud Apollo 26, Sauk Rapids-Rice 9

AAAA Section 1

Albert Lea 14, Waseca 9

Byron 29, Red Wing 6

AAAA Section 2

Dassel-Cokato 53, New Ulm 8

Marshall 52, Mankato East 6

AAAA Section 3

Holy Family Catholic 31, Richfield 13

St. Paul Highland Park 63, St. Paul Academy/Mounds Park 12

AAAA Section 4

New Life Academy 26, St. Paul Johnson 15

St. Paul Harding 34, St. Paul Como Park 14

AAAA Section 5

Delano 14, Mound-Westonka 7

Zimmerman 47, Big Lake 21

AAAA Section 6

Benilde-St. Margaret's 40, Fridley 0

Robbinsdale Cooper 38, Park Center 21

St. Anthony 34, Blake 21

AAAA Section 7

North Branch 27, Grand Rapids 13

Princeton 42, Hibbing 8

AAAA Section 8

Fergus Falls 21, East Grand Forks 18

Thief River Falls 41, Little Falls 14

AAA Section 1

Lake City 31, La Crescent 21

Plainview/Elgin-Millville 50, Zumbrota-Mazeppa 0

Rochester Lourdes 41, Pine Island 16

Winona Cotter 20, Stewartville 14

AAA Section 2

Jordan 41, Minneapolis Henry 29

Norwood-Young America 13, Watertown-Mayer 8

Rockford 37, Breck 14

AAA Section 3

Fairmont 48, Belle Plaine 26

Redwood Valley 17, St. Peter 14

Tri-City United 31, Worthington 13

AAA Section 4

Cannon Falls 57, Minneapolis Edison 8

Concordia Academy-Roseville 49, Minneapolis Roosevelt 18

Minnehaha Academy 29, Columbia Heights 16

AAA Section 5

Mora 35, Pine City 0

St. Cloud Cathedral 28, Milaca 14

AAA Section 6

Albany 24, Melrose 6

Litchfield 40, Sauk Centre 6

New London-Spicer 61, Montevideo 0

AAA Section 7

Aitkin 18, Greenway/Nashwauk-Keewatin 8

International Falls 35, Virginia 8

AAA Section 8

Crookston 21, Pequot Lakes 20

Park Rapids 48, Staples-Motley 6

Roseau 22, Dilworth-Glyndon-Felton 6

AA Section 1

Chatfield 41, Dover-Eyota 13

Lewiston-Altura 41, Hayfield 14

Triton 41, St. Charles 33, OT

AA Section 2

LeSueur-Henderson 21, G-F-W 6

Medford 35, Kenyon-Wanamingo 20

AA Section 3

Jackson County Central 67, Windom 13

Luverne 30, St. James Area 0

Maple River 33, New Richland-H-E-G 8

Pipestone 37, Tracy-Milroy-Balaton 22

AA Section 4

Kimball 49, Spectrum 18

Maple Lake 37, Howard Lake-Waverly-Winsted 7

Mayer Lutheran 51, Brooklyn Center 21

St. Agnes 27, St. Paul Humboldt 14

AA Section 5

Benson 33, Lac qui Parle Valley 8

Minnewaska 42, Yellow Medicine East 6

Paynesville 34, Eden Valley-Watkins 27

AA Section 6

Crosby-Ironton 54, Long Prairie-Grey Eagle 20

Holdingford 51, Wadena-Deer Creek 6

Pierz 46, Breckenridge 8

Upsala/Swanville 20, Osakis 0

AA Section 7

Braham 44, Hinckley-Finlayson 43

Duluth Marshall 16, Deer River 14

Eveleth-Gilbert 34, Rush City 6

Moose Lake/Willow River 40, Two Harbors 0

AA Section 8

Barnesville 57, Bagley 8

Frazee 58, Warroad 28

Hawley 48, United North Central 7

Pelican Rapids 41, Prairie Valley Nighthawks 14

A Section 2

Minnesota Valley Lutheran 36, Cedar Mountain/Comfrey 6

New Ulm Cathedral 27, Sleepy Eye 0

Springfield 54, Mankato Loyola 0

A Section 3

Adrian 34, GHEC/Truman 6

Lake Crystal-Wellcome Memorial 41, Murray County Central 40

Martin County West 31, United South Central 14

St. Clair 41, Southwest United 0

A Section 4

Belgrade-Brooten-Elrosa 34, MACCRAY 8

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 54, Minneapolis North 40

Lester Prairie/Holy Trinity 45, Buffalo Lake-Hector-Stewart 12

A Section 5

Canby 31, Russell-Tyler-Ruthton 7

Dawson-Boyd 51, Ortonville 20

Minneota/Lincoln HI 54, Lakeview 0

Wabasso 38, Red Rock Central 28

A Section 6

Browerville 42, New York Mills 13

Ottertail Central 63, Lake Park-Audubon 22

Pillager 54, West Central 14

Pine River-Backus 20, Royalton 8

A Section 7

Barnum 50, Ogilvie 12

Blackduck 38, Mesabi East 0

Cook County 70, Cass Lake-Bena 6

Walker-Hackensack-Akeley 19, East Central 14

A Section 8

Fertile-Beltrami 46, Lake of the Woods 0

Mahnomen 44, Red Lake 0

Red Lake County 36, Fosston 14

Warren-Alvarado-Oslo 37, Northern Freeze 6

9 Man Section 1

Grand Meadow 42, Glenville-Emmons 8

Houston 67, Mabel-Canton 28

Lanesboro 64, LeRoy-Ostrander 54

Spring Grove 56, Lyle/Austin Pacelli 14

9 Man Section 2

Cleveland 47, Randolph 20

Madelia 42, Janesville-Waldorf-Pemberton 34

Mountain Lake Area 49, Minnesota Academy for the Deaf 6

Nicollet 63, Alden-Conger 28

9 Man Section 3

Edgerton/Ellsworth 60, Renville County West 14

Fulda 20, Westbrook-Walnut Grove 16

Hills-Beaver Creek 82, Hancock 14

9 Man Section 4

Onamia 30, Brandon/Evansville 22, OT

Underwood 56, Bertha-Hewitt 6

Verndale 42, Isle 6

Wheaton/Herman-Norcross 72, Ashby 14

9 Man Section 5

Cromwell 47, Silver Bay 0

Floodwood 42, Carlton 6

McGregor 34, Hill City 14

9 Man Section 6

Ada-Borup 46, Ulen-Hitterdal 14

Hillcrest Lutheran 20, Waubun 6

Nevis 46, Rothsay 8

Norman County East 14, Park Christian (Moorhead) 12

9 Man Section 7

Bigfork 60, Littlefork-Big Falls 14

Chisholm 52, Mountain Iron-Buhl 22

Ely 42, Northeast Range 20

Northome/Kelliher 28, North Woods 24

9 Man Section 8

Goodridge/Grygla-Gatzke 32, Climax/Fisher 0

Kittson County Central 7, Clearbrook-Gonvick 6

Stephen-Argyle 35, Sacred Heart 6

Win-E-Mac 44, Badger-Greenbush-Middle River 0

A Section 1

Bethlehem Academy 46, Kingsland 6

Blooming Prairie 48, Wabasha-Kellogg 23

Goodhue 32, Southland 6

Rushford-Peterson 21, Fillmore Central 7

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web