Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Windmill Classic starts Saturday

June 21, 2013
The Journal

NEW ULM - The New Ulm Girls Fastpitch Association is hosting the 2013 Windmill Classic tournament this weekend.

The tournament for 10 and under, 12 and under, 14 and under, 16 and under and 18 and under teams will be held at fields throughout the city, including Washington Elementary, Jefferson Elementary, St. Paul's Lutheran, Harman Park, and Martin Luther College.

The teams will play pool play on Saturday to determine Sunday's brackets.

The tournament schedule is listed below:

2013 Windmill Classic

SATURDAY, JUNE 22

10-U

New Ulm Black vs. St. Peter Storm, Washington 2, 8 a.m.

New Ulm Black vs. Chanhassen Storm Black, Washington 2, 9:30 a.m.

New Ulm Black vs. Rockford Black, Washington 2, 11 a.m.

New Ulm Red vs. Burnsville, Wachington 1, 8 a.m.

Lake Crystal Blue vs. New Ulm Red, Washington 2, 2 p.m.

New Ulm Red vs. Chisago Lakes, Washington 1, 3:30 p.m.

12-U

Lake Crystal Black vs. New Ulm Red, Jefferson 3, 8 a.m.

Mankato Peppers White vs. New Ulm Red, Jefferson 2, 9:30 a.m.

Bold 212 vs. New Ulm Red, St. Paul's 1, 2 p.m.

New Ulm Blue vs. Mankato Peppers Blue, St. Paul's 1, 12:30 p.m.

Chisago Lakes - Swanson vs. New Ulm Blue, Jefferson 3, 3:30 p.m.

14-U

Lake Crystal Black vs. New Ulm Red, Jefferson 1, 8 a.m.

Chanhassen Blizzard vs. New Ulm Red, St. Paul's 2, 9:30 a.m.

MN Chaos vs. New Ulm Red, Jefferson 1, 2 p.m.

New Ulm Blue vs. Waconia, Jefferson 1, 12:30 p.m.

Chisago Lakes vs. New Ulm Blue, St. Paul's 2, 3:30 p.m.

16-U

New Ulm Red vs. Maple River, Harman 1, 8 a.m.

New Ulm Red vs. KM Fury, Harman 1, 9:30 a.m.

New Ulm Blue vs. St. Peter Chaos, Harman 3, 8 a.m.

New Ulm Blue vs. IGH, Harman 3, 9:30 a.m.

New Ulm Blue vs. Fargo, Harman 3, 12:30 p.m.

18-U

NW-Diamonds vs. New Ulm, MLC, 9:30 a.m.

New Ulm vs. Fargo, MLC, 2 p.m.

New Ulm vs. Soderville, MLC, 6:30 p.m.

SUNDAY, JUNE 23

10-U A

Action resumes at Washington fields, 9:30 a.m.

Third place at 2 p.m., Washington 2

Championship at 3:30 p.m., Washington 2

10-U B

Action resumes at Washington fields, 8 a.m.

Third place at 2 p.m., Washington 1

Championship at 3:30 p.m., Washington1

12-U A

Action resumes at St. Paul's 1, Jefferson 2, 9:30 a.m.

Third place at 2 p.m., Jefferson 2

Championship at 2 p.m., Jefferson 1

12-U B

Action resumes at Jefferson fields, St. Paul's 1, 8 a.m.

Third place at12:30 p.m., Jefferson

Championship at 2 p.m., Jefferson 3

14-U A

Action resumes at Harman fields, Jefferson 1, St. Paul's 2, 9:30 a.m.

Third place at 2 p.m., St. Paul's 2

Championship at 3:30 p.m., St. Paul's 2

14-U B

Action resumes at Harman fields, Jefferson 1, 8 a.m.

Third place at 2 p.m., Harman 2

Championship at 3:30 p.m. Harman 2

16-U A

Action resumes at Harman fields, St. Paul's 2, MLC, 8 a.m.

Third place at 2 p.m., Harman 3

Championship at 3:30 p.m., Harman 3

16-U B

Action resumes at Harman fields, 8 a.m.

Third place at 2 p.m., Harman 1

Championship at 3:30 p.m., Harman 1

18-U

Action resumes at MLC, 9:30 a.m.

Third place at 2 p.m., MLC

Championship at 3:30 p.m., MLC

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web