Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Eagle boys track takes 4th, girls 5th in Hutchinson

April 15, 2012
The Journal

HUTCHINSON - The New Ulm boys and girls track and field teams competed in Hutchinson Thursday, with the boys taking fourth and the girls fifth.

Hutchinson won the boys' competition with 152 points. New Ulm (98) was edged out by the third-place team of Mound-Westonka with 99 team points.

Caleb Schmidt was second in the shot put with a personal best toss of 42-feet-6.5 inches. He also leaped to a second-place finish in the high jump with a leap of 5-feet-8 inches.

New Ulm's 4x100 relay team and 4x200 relay team delivered a pair of second-place performances Thursday, by running their best times of the year with a 47.20 in the 4x100 and 1:39.21 in the 4x200.

Andy Hawkins took second place in the long jump (19-4.5) and New Ulm also got a third and fourth-place finish in the 400-meter dash, with Derek Anderson (55.12) and Riley Drahota (55.47).

Bree Friedman, Sara Hoffmann, Amber Gutzke, and Alyssa Kelley delivered for the New Ulm Eagles girls team, as the foursome combined for 38 of the 48 total team-points scored by New Ulm.

Bree Friedman was second in the 100-meter hurdles in 17.88 seconds. .

In the 400, New Ulm had strong finishes, as the Eagles were able to go 3-4. Kelly cruised around the track in 1:05.83, and teammate Amber Gutzke finished slightly behind Kelly in fourth-place (1:05.85).

New Ulm will be back in action Monday, as the Eagles travel to Windom.

Girls Results

4 x 800m: 5. NU (M. Hartle, Illikman, C. Risen, A. Gutzke) 11:19.76, 100m Hurdles: 2. B. Friedman 17.88, 100m: 4. S. Hoffmann 13.64, 5. A. Kelley 13.74, B. Gulden 14.58, Gracelyn Sarkar 16.56, 4 x 200m: 4. NU (S. Hoffmann, B. Friedman, A. Rosenhamer, A. Grejtak) 2:01.76, 1600m: C. Risen 6:34.84, M. Pietz 6:46.92, 4 x 100m: 4. NU (S. Hoffmann, B. Gulden, J. Traulich, A. Grejtak) 56.78, 400m: 3. A. Kelley 1:05.83, 4. A. Gutzke 1:05.85, S. Schugel 1:22.33, K. Koehler 1:24.60, 300m Hurdles: A. Rosenhamer 56.23, 800m: M. Hartley 3:03.89, A. Budenski 3:04.57, M. Pietz 3:10.56, 200m: B. Gulden 30.23, T. Gag 30.87, B. Hieronimus 31.43, J. Traulich 31.71, 3200m: M. Illikman 14:02.68, 4 x 400m: 5. NU (A. Kelley, B. Friedman, A. Rosenhamer, A. Gutzke) 4:39.28, Shot Put: K. Carlson 26-7, B. Forst 26-0.5, B. Greenwaldt 25-0, M. Henning 22-10, Discus: M. Henning 65-8, B. Forst 60-5, B. Greenwaldt 60-4, T. Larson 58-10, Long Jump: 7. B. Hieronimus 13-7, J. Traulich 13-5.5, S. Hoffmann 13-4, A. Grejtak 12-10, Triple Jump: J. Traulich 28'9.25, C. Risen 27-7, T. Gag 27-1,

Boys Results

4 x 800m: 4. NU (B. Piotter, B. Kokesch, C. Rouse, A. Stark) 9:22.39, 110m Hurdles: 7. D. Burger 18.54, F. Rieke 22.49, 100m: 5. A. Hawkins 11.73, 6. A. Schnobrich 11.82, Schotzko 12.70, B. Hauser 12.98, 4 x 200m: 2. NU (A. Wenzel, M. Soukup, R. Drahota, D. Anderson) 1:39.21, 1600m: B. Kokesch 5:21.57, J. Wood 5:58.79, 4 x 100m: 2. NU (A. Wenzel, M. Soukup, A. Schnobrich, A. Hawkins) 47.20, 400m: 3. D. Anderson 55.14, 4. R. Drahota 55.47, B. Piotter 59.83, B. Dewanz 1:02.93, 300m Hurdles: 6. D. Burger 47.44, F. Rieke 53.30, 800m: 6. A. Stark 2:15.13, J. Wood 2:48.22, B. Volk 3:05.96, 200m: 6. M. Soukup 24.31, 8. A. Wenzel 24.58, C. Keim 27.44, D. Bunce 28.52, 200m: C. Rouse 12:08.77, 4 x 400m: 3. NU (D. Anderson, R. Drahota, D. Thomas, A. Stark) 3:42.01, Shot Put: 2. C. Schmidt 42-6.5, 5. M. Dickinson 40-4.5, 8. C. Stewart 39-1, A. Fenzke 34-9, Discus: 8. C. Schmidt 105-10, B. Carlson 103-9, C. Stewart 100-6, A. Fenske 90-2, Long Jump: 2. Andy Hawkins 19-4.5, 3. A. Wenzel 19-2.75, J. Banal 17-00.25, Triple Jump: 8. A. Hawkins 36-5.25, J. Banal 35-1, B. Kokesch 34-0.25, D. Thomas 33-5.5, High Jump: 2. C. Schmidt 5-8, 4. Michael Soukup 5-8

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web