Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Prep scores

October 26, 2011
The Journal

PREP FOOTBALL

Section Playoff

First Round

AAAAA Section 1

Lakeville South 35, Rochester Mayo 7

Owatonna 21, Farmington 0

Rochester John Marshall 35, Rochester Century 28

AAAAA Section 2

Mounds View 21, Roseville 7

Stillwater 35, Tartan 7

Totino-Grace 30, North St. Paul 7

White Bear Lake 28, Irondale 7

AAAAA Section 3

Bloomington Kennedy 28, Apple Valley 0

Eastview 14, Burnsville 7

Prior Lake 42, Bloomington Jefferson 3

AAAAA Section 4

Eagan 50, Minneapolis South 0

East Ridge 33, Hastings 14

Woodbury 44, Park (Cottage Grove) 7

AAAAA Section 5

Champlin Park 41, Robbinsdale Cooper 18

Maple Grove 36, St. Michael-Albertville 0

Osseo 34, Robbinsdale Armstrong 0

AAAAA Section 6

Chanhassen 27, Shakopee 26

Edina 38, Hopkins 35

Minnetonka 56, Minneapolis Southwest 7

AAAAA Section 7

Blaine 21, Coon Rapids 17

Centennial 21, Forest Lake 7

St. Francis 28, Andover 19

AAAAA Section 8

Brainerd 35, Cambridge-Isanti 10

Moorhead 50, Duluth East 30

St. Cloud Tech 35, Buffalo 28

AAAA Section 1

New Prague 46, Winona 8

Northfield 28, Albert Lea 6

Red Wing 24, Austin 6

AAAA Section 2

Marshall 67, Mankato East 27

Waconia 45, Willmar 42

AAAA Section 3

Holy Angels 21, Henry Sibley 7

Simley 49, St. Louis Park 13

South St. Paul 62, Chaska 6

AAAA Section 4

Chisago Lakes 36, St. Paul Harding 0

St. Paul Central 45, North Branch 7

AAAA Section 5

Becker 35, Princeton 8

Monticello 26, Big Lake 21

AAAA Section 6

Fridley 34, Mound-Westonka 14

Orono 19, Park Center 14

AAAA Section 7

Detroit Lakes 34, Hibbing 0

Grand Rapids 40, Duluth Denfeld 12

AAAA Section 8

Alexandria 42, Sauk Rapids-Rice 16

Fergus Falls 28, St. Cloud Apollo 6

Sartell 42, Little Falls 19

AAA Section 1

Kasson-Mantorville 41, Lake City 7

Plainview/Elgin-Millville 42, Cannon Falls 14

Rochester Lourdes 36, La Crescent 20

Stewartville 10, Byron 7

AAA Section 2

Belle Plaine 20, St. Peter 10

Holy Family Catholic 42, Jordan 0

Minneapolis Washburn 21, Richfield 12

Waseca 49, St. Paul Highland Park 7

AAA Section 3

Fairmont 33, Dassel-Cokato 28

Glencoe-Silver Lake 57, New Ulm 7

Montevideo 52, Worthington 40

Redwood Valley 36, Watertown-Mayer 16

AAA Section 4

Concordia Academy-Roseville 14, New Life Academy 6

Minnehaha Academy 28, St. Paul Johnson 20

St. Anthony 24, St. Paul Como Park 0

St. Croix Lutheran 60, St. Paul Academy 12

AAA Section 5

Breck 39, Minneapolis Henry 18

Providence Academy 49, Columbia Heights 28

Rockford 35, Blake 13

AAA Section 6

Albany 26, St. Cloud Cathedral 18

Annandale 21, New London-Spicer 20

Foley 21, Litchfield 19

Zimmerman 28, Melrose 14

AAA Section 7

Cloquet 21, Pine City 14

Greenway/Nashwauk-Keewatin 44, Milaca 40

Proctor 35, Mora 7

Virginia 47, Esko 34

AAA Section 8

Park Rapids 13, East Grand Forks 10

Pequot Lakes 21, Crookston 7

Perham 34, Staples-Motley 12

Thief River Falls 49, Roseau 19

AA Section 1

Caledonia 42, Dover-Eyota 0

Chatfield 42, Pine Island 28

Lewiston-Altura 33, Winona Cotter 31

Zumbrota-Mazeppa 18, St. Charles 16

AA Section 2

LeSueur-Henderson 42, Hayfield 7

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 42, Kenyon-Wanamingo 6

Triton 33, Montgomery-Lonsdale 14

AA Section 3

Blue Earth 47, St. James 0

Jackson County Central 43, Pipestone 13

Luverne 40, Windom 6

Maple River 27, Tracy-Milroy-Balaton 6

AA Section 4

Maple Lake 40, Howard Lake-Waverly-Winsted 28

Mayer Lutheran 33, Brooklyn Center 14

Norwood-Young America 55, St. Agnes 12

Sibley East 75, Minneapolis Edison 7

AA Section 5

Benson 30, Morris Area/Chokia-Alberta 14

BOLD 27, Yellow Medicine East 0

Eden Valley-Watkins 34, Minnewaska 33, OT

Paynesville 36, Lac qui Parle Valley 27

AA Section 6

Holdingford 28, Upsala/Swanville 0

Long Prairie-Grey Eagle 15, Breckenridge 14

Pierz 47, Wadena-Deer Creek 7

Sauk Centre 56, Osakis 29

AA Section 7

Crosby-Ironton 20, Aitkin 15

Hinckley-Finlayson 44, Rush City 19

Moose Lake/Willow River 55, Duluth Marshall 16

Two Harbors 48, Eveleth-Gilbert 14

AA Section 8

Bagley 26, Dilworth-Glyndon-Felton 14

Barnesville 44, Pelican Rapids 3

Hawley 49, United North Central 0

Warroad 47, Frazee 18

A Section 1

Blooming Prairie 41, Medford 13

Fillmore Central 30, Rushford-Peterson 0

Goodhue 48, Kingsland 22

Southland 42, Bethlehem Academy 13

A Section 2

Mankato Loyola 28, Lake Crystal-Wellcome Memorial 13

Minnesota Valley Lutheran 20, Sleepy Eye 16

New Ulm Cathedral 28, Cedar Mountain/Comfrey 12

Sleepy Eye St. Mary's 22, United South Central 6

A Section 3

Adrian 40, Southwestern United 20

Mountain Lake/Butterfield-Odin 38, Murray County Central 14

Springfield 21, Martin County West 20

Wabasso 39, Red Rock Central 18

A Section 4

Belgrade-Brooten-Elrosa 26, Royalton 13

Kimball 39, Atwater-Cosmos-Grove City 21

Le Center 61, Minneapolis North 8

A Section 5

Buffalo Lake-Hector-Stewart 16, Russell-Tyler-Ruthton 12

Dawson-Boyd 79, Ortonville 14

MACCRAY 46, Canby 27

Minneota/Lincoln HI 39, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 7

A Section 6

Browerville 33, New York Mills 0

Lake Park-Audubon 28, Ottertail Central 14

Mahnomen 30, West Central 14

Pillager 34, Pine River-Backus 13

A Section 7

Cook County 54, Mesabi East 16

Deer River 55, East Central 32

Ogilvie 25, Barnum 0

A Section 8

Cass Lake-Bena 24, Lake of the Woods 0

Fertile-Beltrami 48, Blackduck 6

Northern Freeze 48, Red Lake County 20

Warren-Alvarado-Oslo 27, Fosston 0

9 Man Section 1

Grand Meadow 55, GHEC/Martin Luther 28

Lanesboro 27, Houston 21

Mabel-Canton 27, Glenville-Emmons 20

Spring Grove 41, LeRoy-Ostrander 22

9 Man Section 2

Cleveland 52, Randolph 28

Janesville-Waldorf-Pemberton 48, West Lutheran 14

Madelia 55, Truman 16

9 Man Section 3

Edgerton/Ellsworth 66, Hancock 14

Fulda 28, Westbrook-Walnut Grove 12

Hills-Beaver Creek 66, Renville County West 0

9 Man Section 4

Eagle Valley 48, Bertha-Hewitt 26

Isle 35, Ashby 34

Onamia 28, Brandon/Evansville 8

Wheaton/Herman-Norcross 44, Verndale 8

9 Man Section 5

Cromwell 29, Hill City 12

Floodwood 56, South Ridge 14

McGregor 48, Northland 14

Silver Bay 59, Wrenshall 6

9 Man Section 6

Ada-Borup 27, Waubun 24

Hillcrest Lutheran 20, Norman County East 14, OT

Ulen-Hitterdal 56, Park Christian (Moorhead) 12

Underwood 52, Nevis 28

9 Man Section 7

Bigfork 42, Chisholm 12

Mountain Iron-Buhl 31, Ely 12

North Woods 30, Littlefork-Big Falls 14

Northome/Kelliher 21, Northeast Range 6

9 Man Section 8

Badger-Greenbush-Middle River 40, Stephen-Argyle 12

Climax/Fisher 28, Clearbrook-Gonvick 26

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web